Tréma a já

13.06.2023

Každý hudebník se v průběhu své kariéry setkal s trémou. Je to nepříjemný pocit, který nás často trápí a může negativně ovlivnit koncertní výkon.

Během mých let jako houslista a pedagog jsem čelil mnohým výzvám spojeným s trémou. Již v dětství, když jsem vystupoval nebo se účastnil soutěží, jsem se s trémou potýkal. Vnímal jsem ji jako nutné zlo. Během střední školy se k mé trémě přidala konkurence mezi studenty a tlak na výkon. Mé sebevědomí kleslo na bod mrazu a můj výkon utrpěl. Přesto jsem musel pokračovat ve vystupování. Rozhodl jsem se intenzivněji cvičit, doufaje, že se tím vyvaruji chyb a trémy. Ale místo toho jsem ztratil radost z hraní a začal se ještě více stresovat. Otázka "Proč vlastně hraji na housle?" se mi stále častěji vracela na mysl.

První náznaky úlevy jsem našel až po skončení školy v hraní flamenca. Tento žánr mě osvobodil, umožnil mi projevit své emoce a kreativitu a otevřel dveře k improvizaci. Na staré strachy jsem rychle zapomněl a užíval si hraní v kapele a koncertování před lidmi. Časem jsem se stal profesionálem a měl jsem pocit, že tréma mě tolik neovlivňuje. Avšak realita byla jiná; svou nejistotu jsem skrýval za maskou profesionalismu. I když mě tato profesionalita chránila před selháním na pódiu, bránila mi v osobním růstu a v plné radosti z vystoupení. Tak jsem začal znovu hledat.

Řešení, které jsem později objevil, nebylo o odvádění pozornosti od problému nebo o potlačení jeho projevů, ale o hledání jeho hlubších příčin. Musel jsem si uvědomit a přijmout svůj stav a nespokojit se s tím, že je to normální a že to zažívá téměř každý. K mému překvapení mi velmi pomohlo snížit čas strávený s houslemi a soustředit se na něco zcela jiného – své emoce, relaxaci, fyzické cvičení a meditaci. Toto vše se později projevilo i na mých vystoupeních, kde jsem se konečně cítil sebejistý a šťastný.

Moje cesta s trémou mi přinesla mnoho poznání a způsobů práce (s nástrojem i bez nej), jak pomoci nejenom sobě ale i druhým. Tyto metody dnes předávám nejen svým studentům, ale také učitelům na mnoha svých školeních a přednáškách.

Chcete se v široké oblasti trémy lépe zorientovat a také umět pomoci svým žákům nebo sobě? Připravuji pro vás webinář a workshop na toto téma. Pokud se chcete dozvědět více, zaregistrujte se a budete v obraze.